• 1401/02/21 - 08:59
  • تعداد بازدید خبر : 44
  • زمان مطالعه: 1 دقیقه
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان بیان کرد:

ضرورت آگاه سازی زوجین در زمان ازدواج و بارداری برای پیشگیری از بروز تالاسمی

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با گرامیداشت روز جهانی تالاسمی بر اهمیت آگاه سازی زوجین در زمان ازدواج و بارداری برای پیشگیری از بروز این بیماری در آینده سازان کشور تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه؛ دکتر اسماعیل نورصالحی با بیان اینکه تالاسمی شایع ترین بیماری ژنتیک ایران است اظهار کرد: با توجه به ارثی بودن و مادام العمر بودن این بیماری و هزینه ی سنگین درمان تالاسمی، حمایت اجتماعی از این بیماران ضروری است.

وی افزود: آموزش و اطلاع رسانی مهمترین رکن در پیشگیری و تحت کنترل در آوردن بیماری تالاسمی است.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه با اشاره به اهمیت شناسایی ناقلین بیماری به کمک آزمایش در غربالگری زمان ازدواج گفت: آگاه کردن زوجین ناقل و انجام مشاوره ژنتیک پیش از اقدام به بارداری و در دوران بارداری، پیگیری آزمایشات تشخیصی جنین در زمان مناسب در دوران بارداری برای تصمیم گیری به موقع برای انجام سقط قانونی از تمهیداتی است که در سیستم بهداشت و درمان برای پیشگیری از بروز تالاسمی به کار می رود.

دکتر نورصالحی تصریح کرد: در شرایط کنونی (همه گیری بیماری کووید 19 در کشور ) و با توجه به اهمیت و تقدس امر ازدواج و لزوم غربالگری برای پیشگیری از تولد یک فرزند مبتلا به تالاسمی، پیشگیری از تالاسمی با تداوم خدمات ژنتیک هنگام ازدواج به همراه رعایت موازین پیشگیری از کرونا باید مورد توجه مسئولین و عموم مردم استان قرار گیرد.

 

 

  • گروه خبری : اخبار معاونت بهداشتی
  • کد خبر : 87521
کلمات کلیدی
مائده اسفند مز
خبرنگار

مائده اسفند مز

تعداد نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

آخرین بروز رسانی : 21 اردیبهشت 1401