• 1400/09/14 - 08:46
  • تعداد بازدید خبر : 212
  • زمان مطالعه: 4 دقیقه

پیام‌ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی داوطلب 5 دسامبر ( 14 آذر)

دکتر آبتین حیدرزاده در پیامی، فرارسیدن روز جهانی داوطلب_ ۵ دسامبر( ۱۴ آذر)_ را به داوطلبان سلامت و سفیران سلامت تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه؛ متن پیام به شرح زیر است:

داوطلبان در واقع افرادی از نهاد و جنس خود مردم‌ هستند که همچون حلقه محکمی ارتباط مسئولان بهداشتی را با سطوح محیطی جامعه برقرار می کنند، آنان بدون هیچ چشم‌داشتی، ضمن برقراری ارتباط مناسب با مردم جامعه خود، دانش و سواد و سطح سلامت مردم را در حیطه های گوناگون بهبود می‌بخشند.

 از ابتدای شکل گرفتن نظام شبکه های بهداشتی درمانی در کشور که بر اصل مشارکت مردم به عنوان یکی از اصول و ارکان اولیه خود استوار شده و از سال 1369 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انگیزه حل مشکلات بهداشتی حاشیه نشینان شهری و روستایی، به طراحی و اجرای برنامه داوطلبان سلامت تحت عنوان "رابطان بهداشت" در جنوب تهران و حاشیه شهرهای بزرگ کشور ( تبریز، شیراز و اصفهان) اقدام کرد.

 این برنامه در مناطقی شکل گرفت که شبکه بهداشت و درمان به دلیل گسترش بی رویه جمعیت شهری، کمترین پوشش مراقبت های بهداشتی را برای گروه های آسیب پذیر جامعه شهری داشت.

برنامه داوطلبان سلامت به تغییر نگرش و عملکرد مردم نسبت به توانایی بالقوه خود در جهت تغییر و بهبود شرایط زندگی کمک کرده و اعتماد به نفس و اتکا به خود را در زنان و مردان رابط و خانوارهای تحت پوشش افزایش داده است.  ارزشیابی و بررسی برنامه در طی سالهای 81 - 74 نشان داد که حضور داوطلبان سلامت 25 - 20 درصد سبب بهبود شاخص های بهداشتی شده است. برنامه داوطلبان سلامت زمینه های لازم را برای مشارکت فعالانه تر افراد در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور فراهم کرده و در برخی از گروه های داوطلب سلامت، حیطه فعالیت آنها متناسب با نیازهای جامعه توسعه یافته و در امور اجتماعی و خانوادگی به کمک مردم شتافته اند که به عنوان نمونه به فعالیت های داوطلبانه مردم و بسیج در طول هشت سال دفاع مقدس و نیز در شرایط همه گیری بیماری کووید -19 می توان اشاره نمود.

همه گیری کووید- 19 به ما یادآوری کرد که عامل بیماری زا فارغ از نژاد، جنسیت، جغرافیا، ثروت و .... همه انسان ها را طعمه خود می سازد. فراگیری این بیماری باعث شد تا لزوم همکاری و جلب مشارکت تک تک افراد جامعه و بخش های توسعه، ضرورت حمایت تمامی دستگاه های اجرایی، سازمان ها و ارگان ها برای حل مسائل سلامتی و رسیدن به سطح قابل قبول سلامت بیش از پیش آشکار و هویدا گردد. قطعا در سیر پاندمی کووید 19، داوطلبان نقشی کلیدی در تسریع روند گذار از بیماری به ارتقای سلامت جامعه داشته و خواهند داشت و در طی قریب به دو سال گذشته شاهد همکاری و مشارکت فعالانه نیروهای بسیج، هلال احمر، سفیران سلامت خانوارها و رابطین سلامت محلات در موضوع غربالگری، اطلاع رسانی و آموزش های عمومی برای کنترل همه گیری کووید 19 بوده ایم. لذا امسال بر نقش مهم داوطلبان سلامت در کنترل کووید 19 تاکید می نماییم.

از آنجایی که بخش سلامت، خود را متعهد به تشویق و ترغیب جامعه برای مشارکت های داوطلبانه با تقویت حس با هم بودن و افزایش انسجام و مسوولیت پذیری اجتماعی و تاثیر آن در توسعه پایدار و نیز قدردانی از خدمات داوطلبانه در ارتقاء بهداشت و سلامت کشور و استان می داند، لذا 14 آذرماه امسال_ روز جهانی داوطلب_ با شعار مشارکت همه جانبه جامعه " کلید طلایی " کنترل همه گیری بیماری کووید-19 را گرامی می داریم و مجددا بر نقش تاثیرگذار و بی بدیل مشارکت این عزیزان در کنترل بیماری کووید 19 تاکید می کنیم و مشارکت و تلاش ارزنده این بزرگواران و تعهد مسئولانه آنان در تامین، حفظ و ارتقای سلامت خود، خانواده و جامعه را ارج می نهیم. ۱۴ آذر ماه روز جهانی داوطلب بر تمامی داوطلبان زحمتکش و ارجمند مبارک باد.

دکتر آبتین حیدرزاده

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

 

  • گروه خبری : اخبار معاونت بهداشتی,رویدادها
  • کد خبر : 80134
کلمات کلیدی
مائده اسفند مز
خبرنگار

مائده اسفند مز

تعداد نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

آخرین بروز رسانی : 27 مرداد 1400